دانلود با لینک مستقیم فایل(پاورپوینت درس 3 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی باستان شناسی؛ در جست و جوی میراث فرهنگی)

دانلود رایگان پاورپوینت,درس 3,تاریخ ایران و جهان باستان,پایه دهم انسانی,قسمت باستان شناسی؛,در جست و جوی میراث فرهنگیپاورپوینت درس 3 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی باستان شناسی؛ در جست و جوی میراث فرهنگی|50636469|zqc30013724|
پاورپوینت درس 3 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی باستان شناسی؛ در جست و جوی میراث فرهنگی

نوع فایل: power point


فرمت فایل: ppt and pptx


قابل ویرایش 36 اسلایدقسمتی از متن پاورپوینت:


درس 3 باستان شناسی؛ در جست و جوی میراث فرهنگی در چند قرن اخیر، علم جدیدی با عنوان باستا نشناسی شکل گرفته و نقش مؤثری در مطالعة گذشتة بشر ایفا کرده است. در این درس، با کاوش دربارۀ باستان شناسی و روش کار باستان شناسان، انتظار می رود بتوانید نقش و اهمیت دستاوردهای باستان شناسی را در شناخت فرهنگ جوامع گذشته بیان نمایید و مسئولیت خویش را در برابر آثار باستانی و تاریخی توضیح دهید. باستان شناسی چیست؟
باستان شناسی، علمی است که آثار باستانی و تاریخی را به منظور شناخت فرهنگ و شیوة زندگی انسان ها و جوامع گذشته، مطالعه و بررسی می کند. بنابراین، باستان شناس، کسی است که بر اساس آثار باقی مانده از بشر، گذشتة انسان ها و جوامع انسانی و به ویژه تغییرات فرهنگی آنها را در طول زمان، بررسی و تحلیل می نماید. از این رو، برخی از صاح بنظران، باستان شناسی را علمی می شمارند که هدف آن، شناخت انسان و پژوهش در فرهنگ او است. یک توضیح در دوران رنسِانس (قرون 16 و 17 م.) توجه جهانگردان و پژوهشگران به بقایای آثار متعلق به گذشته، بیشتر شد. در آن زمان، برخی از اشراف و حتی پاپ ها به گردآوری آثار هنری کهن پرداختند و خانه های خود را با آنها آراستند. این افراد حتی برای دستیابی به آثار نفیسِ کهن، اقدام به کاوش کردند. در قرن 18 م. وینکلمان، مورّخ آلمانی با نگارش کتاب تاریخ هنر یونان باستان، گامی مهم در جهت آغاز مطالعات باستا نشناسی برداشت. با کاوش شهرهای رومی مانند پمپئی در همان قرن، باستان شناسیِ علمی رو به تکامل نهاد. در قرن 19 م. فناوری های جدید کاوش، موجب پیشرفت تدریجی فنون علمی باستان شناسی گردید. در قرن 20 م. فعّالیت های باستا نشناسان در مناطق وسیعی از جهان گسترش یافت. در بین النهرین که کاوش های باستان شناسی نخست به امید یافتن گنج و دستیابی به آثار هنری آغاز شده بود، در اواسط این قرن به کاوش های برنامه ریزی شده تغییر یافت و سرانجام منجر به کشف تمدنی بزرگ شد که تا پیش از آن، ناشناخته بود. در دهه های اخیر، باستان شناسی با بهره گیری از فناوری های جدید و استفاده از دستاوردهای سایر علوم، به پیشرفت های زیادی دست یافته است. باستان شناسی به رغم آنکه علم جوانی است، اما تا بدان حد پیش رفته است که امروزه باستان شناسان می توانند بقایای اجساد انسان ها، جانوران و گیاهانِ مربوط به هزاران سال پیش را در آزمایشگاه های مجهز بررسی کرده و اطلاعات ارزشمندی دربارۀ تغذیه، بیماری ها، وضعیت محیط زیست و پوشش گیاهی و جانوری گذشته های دور کسب نمایند. آثار باستانی و تاریخی، به تمامی اشیا، ابزارها، بناها و مکان هایی می گویند که ساختۀ دست بشر و محصول اندیشۀ او هستند. مکان یا مُحَوَّطۀ باستانی: به جاهایی که باستان شناسان در آنجا آثار باستانی و تاریخی را مطالعه و در مواردی کشف می کنند، مکان باستانی گفته می شود. مکان های باستانی و تاریخی از نظر شکل و وسعت متفاوت اند. برخی از آنها سکونتگاه روستایی یا شهری هستند که چند هکتار وسعت دارند؛ مانند شهر سوخته در ایران و شهر پمپئی در ایتالیا. غارها، گورستان ها و آرامگاه ها نیز از جمله مکان های باستانی مورد توجه و علاقۀ باستان شناسان هستند.
این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیزاگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.ضمنا در صورت نبود کافیست، پاورپوینت مد نظرتان در هر مقطع و پایه تحصیلی، از طرق تلگرام با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاورپوینت شما آماده و تحویل داده شود.محصولات مرتبط:


پکیج پاورپوینت های درس تاریخ ایران و جهان باستان پایه یازدهم انسانی: (درس اول الی درس شانزدهم)


پاورپوینت درس 1 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی تاریخ و تاریخ نگاری


پاورپوینت درس 2 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی تاریخ؛ زمان و مکانپاورپوینت درس 4 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی پیدایش تمدن؛ بین النهرین و مصر


پاورپوینت درس 5 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی هند و چین


پاورپوینت درس 6 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی یونان و روم


پاورپوینت درس 7 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی مطالعه و کاوش در گذشته های دور


پاورپوینت درس 8 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی سپیده دم تمدن ایرانی


پاورپوینت درس 9 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی ورود آریایی ها تا پایان هخامنشیان


پاورپوینت درس 10 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی اشکانیان و ساسانیان


پاورپوینت درس 11 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی آیین کشورداری


پاورپوینت درس 12 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی جامعه و خانواده


پاورپوینت درس 13 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی اقتصاد و معیشت


پاورپوینت درس 14 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی دین و اعتقادات


پاورپوینت درس 15 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی زبان و آموزش


پاورپوینت درس 16 تاریخ ایران و جهان باستان پایه دهم انسانی هنر و معماری